Rebecca Peterson var med i gruppspelet i Turkiet 2023. Därefter har det inte blivit några framträdanden i landslagsdressen. Nu är en comeback nära. Rebecca togs på måndagen ut till truppen i Billie Jean King Cup.
– Det vore så kul att få vara tillbaka i landslagsdressen, men jag har fortfarande lite jobb kvar som jag har en stark tro på är möjlig att åstadkomma, säger Rebecca.

Senast Rebecca spelade en tävlingsmatch var i $60 000 i Kanada i oktober förra året. Att hon längtar tillbaka råder det ingen tvekan om även om det återstår hårt arbete samtidigt som hon måste hålla sig skadefri en längre period.
– Jag har lite jobb kvar då jag vill känna att kroppen klarar mängden tennis som krävs för att faktiskt kunna vara med på riktigt. Jag har äntligen börjat känna av en positiv respons på träning, men det behöver bli tåligare så förhoppningsvis kan medvinden dra igång lite extra sista veckorna…, säger hon med ett skratt.
– Skämt å sido, det finns inga genvägar och i dagsläget gör jag allt för att kunna vara startklar. 

Rebecca berättar att det känns bra i kroppen totalt sett. Däremot krånglar höger hand och nacken.
– Det strular lite fram och tillbaka och det är också anledningen till att jag fortfarande inte dragit igång med tävlandet.

Någon tävling blir det inte före landslagsäventyret i Litauen. Med lite tur får vi istället en tävlingscomeback när Sverige ställs mot Frankrike och Turkiet.
– Alla matcher är tuffa, men vi bevisade i Turkiet senast jag var med att bara vi tror på det, ger allt och pushar så är allt möjligt. Turkiet har steppat upp och har ett jämnt lag. Frankrike ska ju inte vara i dessa grupper med ett så extremt starkt lag, men det är inget att fundera över. Sveriges damer ska inte underskattas, dessa utmaningar är vad vi är ute efter, säger hon.

Vad är ditt bästa landslagsminne förresten?
– Jag har ett fint minne från senast jag var med i Turkiet, men också i Polen när Johanna (Larsson) var med och spelade. Då hade jag en känsla av att vi verkligen fightades som ett lag och konkurrerande mot de bästa. Det var mer känslorna som blev så starka tillsammans på något vis.

Läs också: Peterson och Björklund i blågul comeback